بشاش انگلیس بازداشت بازداشت شدن مهاجر اوکراین

بشاش: انگلیس بازداشت بازداشت شدن مهاجر اوکراین انگلیس شهروند اوکراینی مهاجران اوکراینی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نقش سردار سلیمانی در سوريه و عراق

امیر عبداللهیان روایتی از نقش سردار قاسم سلیمانی در سوریه و عراق مطرح کرده و می گوید: نمی‌شود گفتمان منِ دیپلمات در برابر گفتمان سردار سلیمانی و در برابر روش نظ

نقش سردار سلیمانی در سوريه و عراق

نقش سردار سلیمانی در سوريه و عراق

عبارات مهم : امنیت

امیر عبداللهیان روایتی از نقش سردار قاسم سلیمانی در سوریه و عراق مطرح کرده و می گوید: نمی شود گفتمان منِ دیپلمات در برابر گفتمان سردار سلیمانی و در برابر روش نظام قرار بگیرد.

امیر عبداللهیان، معاون سابق وزارت خارجه و دستیار خاص مدیر مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در بخشی از گفتگو با شرق راجع به مباحث مربوط به منطقه و همینطور نقش سردار قاسم سلیمانی در سوریه و عراق صحبت کرده است.

نقش سردار سلیمانی در سوريه و عراق

یکی از نکاتی که راجع به شما خیلی تکرار می شود، عنوان نزدیکی شما به سپاه قدس هست. خب راجع به آقای عراقچی هم مباحث مشابهی مطرح می شود که ایشان راجع به آن توضیح داده اند؛ ولی شما هیچ گاه راجع به این ارتباطی که گفته می شود، توضیح نداده اید. اتفاقا شما در حوزه ای کار کرد ه اید که سپاه قدس در آن نقش خیلی مهمی دارد؛ در مسئله سوریه، یمن و عراق و به طورکلی مسئله منطقه، سپاه قدس نقش پررنگی دارد. از این رابطه برایمان توضیح بدهید؟”

اولا انتساب به سپاه پاسداران و نیروی قدس، افتخار افراد هست؛ ولی بنده افتخار عضویت بسیجی داوطلب را همواره داشته ام. بنده و جمعی از دانشجویان دانشکده روابط بین الملل در سال ١٣٦٤ جهت نخستین بار بسیج دانشجویی را در دانشکده روابط بین الملل با نشانه تحرک بخشی به بسیج علمی در کشور راه اندازی کردیم و بعد از آن، این مدل در سایر دانشگاه های کشور توسعه پیدا کرد. بنابراین افتخار بسیجی بودن را در حوزه بسیج شهری، دانشجویی و ادارات داشته و دارم؛ ولی هیچ گاه نیروی رسمی سپاه پاسداران نبوده ام.

امیر عبداللهیان روایتی از نقش سردار قاسم سلیمانی در سوریه و عراق مطرح کرده و می گوید: نمی‌شود گفتمان منِ دیپلمات در برابر گفتمان سردار سلیمانی و در برابر روش نظ

آن وقت پایتخت کشور عزیزمان ایران بودید یا دامغان؟

تهران. تقریبا از شش سالگی که پدرم فوت کردند، به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمدیم. زادگاه من دامغان است.

خب بعد از دیپلم چه کردید؟

در سال های دفاع مقدس به صورت به میل خود به جبهه می رفتم و در بسیج فعال بودم. به علت همین نزدیکی با دوران جنگ تحمیلی و پرونده عراق در سال های جنگ تحمیلی، هنگامی که وارد وزارت خارجه شدم، علاقه شخصی ام این بود که روی میز عراق کار کنم. به علت آن پیشینه، فکر می کردم خیلی از دوستانم اسیر یا شهید شده است اند، خیلی از دوستانم از فرزندان غیور کشور، مفقود هستند.

نقش سردار سلیمانی در سوريه و عراق

وقتی جنگ تمام شد و من به وزارت خارجه رفتم، می توانستم در حوزه اروپا کار کنم؛ ولی فکر می کردم اگر عراق را گزینش کنم، به تحقق این عنوان اندکی کمک کرده ام. فکر می کردم به عراق بروم و کمک کنم تا پیکر پاک شهدا برگردد یا به حل پرونده اسرا کمک کنم. یادم است در نخستین مأموریتی که به عراق رفتم، دبیر دوم سفارت در عراق بودم – سال های حاکمیت صدام تکریتی در این کشور بود- آن موقع امیر نجفی و سردار باقرزاده، کار کمیته مفقودان و اسرا را انجام می دانند و من کارشناس پرونده در سفارت بودم. در بدو ورودم به عراق، مدیر نمایندگی آقای نیکنام بودند و سپس آقای ایروانی که الان معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل شورای عالی امنیت ملی هستند، ریاست نمایندگی را بر عهده گرفتند. اتفاقا آشنایی اولیه من با آقای ظریف هم از همین پرونده شروع شد.

آن سال ها آقای ظریف کارهای بین المللی پرونده اسرا را انجام می داد و من کارهای دوجانبه را در سفارت و بعدها در مرکز انجام می دادم.

امیر عبداللهیان روایتی از نقش سردار قاسم سلیمانی در سوریه و عراق مطرح کرده و می گوید: نمی‌شود گفتمان منِ دیپلمات در برابر گفتمان سردار سلیمانی و در برابر روش نظ

در پاسخ به سؤال شما، باید بگویم بالاخره بحث های منطقه ای ارتباط مستقیمی با امنیت ملی ما دارد؛ ولی عنوان شاخص و مهم این است که بحث امنیت ملی ما با تحولات منطقه مرتبط هست. هیچ کس نمی تواند بگوید در عراق یک نظام زیرورو شد، ١٤-١٥ سال پیش آمریکایی ها کل عراق را اشغال کردند و این هیچ تأثیری بر امنیت ملی ما نمی گذارد.

فقط من یک مثال بزنم؛ هنگامی که آمریکایی ها عراق را اشغال کردند، فقط یک مورد از اتفاقاتی که در خوزستان در حال وقوع بود، با طراحی یکی از دستگاه های امنیتی آمریکا ، هزار قبضه اسلحه کلت جهت ایجاد ناامنی در کشور در حال واردشدن بود.

نقش سردار سلیمانی در سوريه و عراق

درحالی که آمریکا عراق را اشغال کرده و آخرین سرکنسولش را در خرمشهر (قبل از سقوط شاه) – که همه شرح مرز یکسان کشور عزیزمان ایران و عراق را در وقت شاه از نزدیک مشاهده کرده بود – مسئول مرز های کشور عزیزمان ایران و عراق کرد و سرویس امنیتی آنها هم جهت ورود سلاح و مواد انفجاری به داخل کشور عزیزمان ایران برنامه ریزی می کردند. آیا در این اوضاع می توان دست روی دست گذاشت و کاری انجام نداد؟ بله؛ تصمیم نظام این بود که سردار سلیمانی به عنوان مسئول پرونده در مقطعی مهم راجع به عنوان مهم عراق اقدام کند. ما ابتدای ورودمان به وزارت خارجه فکر می کردیم واقعا ما وزارت خارجه ای ها تنها بخش در کار دیپلماسی هستیم و همه ابزارها در اختیار وزارت خارجه هست؛ درحالی که اصلا این طوری نیست.

در همه جای دنیا، وزارت خارجه یک ظرفیت خاص ای دارد که خاص دستگاه دیپلماسی است و کاربرد خود را هم در عرصه بین المللی دارد؛ ولی اگر پشت ظرفیت وزارت خارجه قدرت دیگری نخوابیده باشد و اگر به عامل نفوذ در حوزه سیاست خارجی و فاکتورهای بسیار دیگری که به قدرت ملی ما برمی گردد و تولید فزاینده «قدرت ملی» می کند، توجه نشود، کسی که وارد مذاکرات می شود بخشی از ابزار کار را نخواهد داشت. طرف برابر ما هم مناسبات قدرت در کشور عزیزمان ایران و همچنین ظرفیت ملی و قدرت ملی و منطقه ای ما را می فهمد.

وقتی چارچوب و روش ما در جهت تأمین حداکثری امنیت ملی و منافع ملی ما باشد، نمی شود آقای سردار سلیمانی در چارچوب روش مصوب نظام، جهت امنیت ملی ما در عراق عملکردی خاص داشته باشد و از تمام ظرفیت های ممکن در حوزه اختیارات خودش استفاده کند و من دیپلمات در مسیر تصویر آن عمل کنم. در جریان بحران داعش، سوریه و عراق، عالی ترین سرداران ما و عالی ترین جوانانمان که سرمایه های کشور هستند، جهت دفاع از امنیت ملی و امنیت منطقه به شهادت رسیده اند تا ما و شما در اینجا امنیت داشته باشیم. نمی شود گفتمان منِ دیپلمات در برابر گفتمان سردار سلیمانی و در برابر روش نظام قرار بگیرد.

باید هر کدام گفتمان نظامی و دیپلماتیک خود را در چارچوب منافع ملی کشور داشته باشیم و تلاش های مؤثر نظا را خنثی نکنیم. به نظرم ما دیپلمات ها باید با ادبیات دیپلماتیک خود در جهت تأمین حداکثری امنیت ملی کشور گام برداریم؛ چه در مصاحبه و چه در مذاکره، سردار سلیمانی و وزیر محترم اطلاعات هم باید در چارچوب نظامی و امنیتی خود صحبت و اقدام کنند.

شورای عالی امنیت ملی هم در چارچوب جایگاه و وظایف ذاتی خود عمل کند. مهم این است که خروجی آن، این باشد که امنیت ملی ما به بالاترین سطح ارتقا یابد و منافع ملی ما را در عالی ترین سطح تأمین کند. حالا ممکن است در یک مقطع در اوج تحولات، کسی از گویش بنده خوشش نیاید. ما با دنیایی طرف هستیم که جهت اهداف و منافع ملی خود خیلی براق حرف های ترساندن آمیز می زنند و از منافع خود با هر ابزاری دفاع یا به اسم منافع، سرمایه ملت ها را چپاول می کنند. خیر، من هیچ گاه عضو رسمی سپاه پاسداران نبوده ام ولی همانند هر ایرانی به سپاه پاسداران و دستگاه های امنیتی و نظامی کشور که ضامن امنیت مردم ماست، افتخار می کنم.

از سردار سلیمانی نام بردید؛ با شخص ایشان مراوده و رفاقتی دارید؟

من با سردار سلیمانی و تیمی که در حوزه سیاست خارجی و امنیتی کشور فعالیت می کنند، از سال ۷۰، ۷۱ که وارد وزارت خارجه شدم، ارتباط داشتم که به تحولات عراق و ارتباط سردار سلیمانی با پرونده عراق همچنین ارتباط مستقیم بخش های سیاسی – امنیتی کشورمان با تحولات عراق برمی گردد. در مباحث حساس امنیتی– سیاسی، هر وقت که در وزارت خارجه می خواستم به مذاکره ای دوجانبه یا چند جانبه جهت سوریه، عراق و راجع به پرسشها اساسی منطقه بروم، بعد از برگزاری جلسات کارشناسی با مدیران و کارشناسان سیاسی، بین المللی، حقوقی وزارت خارجه و اخذ راهبردها از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، حتما اول با وزیر خارجه صحبت می کردم.

سپس در موضوعاتی که در حوزه سردار سلیمانی بود، نظر سردار سلیمانی را می گرفتم و در جریان آخرین تحولات قرار می گرفتم و از مشورت های ایشان استفاده می کردم. همچنین با جناب آقای ایروانی (معاون شورای عالی امنیت ملی) در مباحث مهم امنیتی مشورت می کردم. ضمن اینکه شما هنگامی که به عنوان یک دیپلمات می توانید موفق باشید که حرفی را که در وقت مذاکرات می زنید، بتوانيد اجرا كنيد. بالاخره باید در آخر مذاکره یک دستاورد مشخص داشته باشید و طرف برابر احساس کند که اگر به یک توافق رسیدید، این توافق می تواند اجرا شود. این هماهنگی با مسئولان ذی ربط به من خیلی کمک می کرد.

برای شما مثالی می زنم. به عنوان نمونه راجع به تبادل اسرا در سوریه، این تبادل که تماما در دست وزارت خارجه و سفارت نیست؛ روی زمین تبادل در اختیار بخش های دیگر هست. یک سری پرسشها در حوزه امنیت ملی در اختیار وزارت اطلاعات است.

شما هنگامی که با آنها هماهنگی داشته باشید، نظرات آنها را بگیرید و بدانید این حرفی که می زنید، می توانید اجرا کنید، اولا به شما جهت ادامه مذاکرات قدرت می دهد. ثانیا طرف برابر شما حس می کند آدمی که روبه روی اوست، بی اطلاع نیست و اگر جمع بندی می شود، قدرت این را دارد که درون نظام خود و در سطوح تصمیم گیری و تأثیرگذاری آن را به نتیجه برساند، آن را توجیه کند و در مرحله عمل هم بتواند کار را پیش ببرد. بله؛ من همین الان هم که در مجلس هستم، تلاش کردم این ارتباطات را با همه دوستان مؤثر و صاحب نظر در مجلس، وزارت خارجه، اطلاعات، سپاه و… حفظ كنم و آن را در خدمت دیپلماسی پارلمانی و رسمی و منافع نظام می دانم.

واژه های کلیدی: امنیت | پرونده | سلیمانی | وزارت خارجه | سردار سلیمانی | وزارت اطلاعات | سردار قاسم سلیمانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog