بشاش انگلیس بازداشت بازداشت شدن مهاجر اوکراین

بشاش: انگلیس بازداشت بازداشت شدن مهاجر اوکراین انگلیس شهروند اوکراینی مهاجران اوکراینی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری 5 کتابم پشت سد ممیزی معطل مانده است / امیرحسن چهلتن

عصر امروز جمعی از اهالی فرهنگ و ادب گردهم می آیند تا سال ها فعالیت ادبی «امیرحسن چهلتن» را ذیل عنوان «شب چهلتن» گرامی بدارند؛ مردی که سطر به سطر نوشته هایش نشان

5 کتابم پشت سد ممیزی معطل مانده است / امیرحسن چهلتن

امیرحسن چهلتن: 5 کتابم پشت سد ممیزی معطل مانده است

عبارات مهم : ایران

عصر امروز جمعی از اهالی فرهنگ و ادب گردهم می آیند تا سال ها فعالیت ادبی «امیرحسن چهلتن» را ذیل عنوان «شب چهلتن» گرامی بدارند؛ مردی که سطر به سطر نوشته هایش نشان از سرزمین آبا و اجدادی اش دارد.

5 کتابم پشت سد ممیزی معطل مانده است / امیرحسن چهلتن

هر چند او خود را نویسنده پایتخت کشور عزیزمان ایران نمی داند ولی در رمان ها و مجموعه داستان هایش می توان دمادم توجه خاص اش به تحولات اجتماعی و تاریخی این کلانشهر را دید. نویسنده ای که پنج کتاب آماده نشر دارد و در صورت همراهی بررس های ارشاد، این کتاب ها در آینده ای نزدیک روانه بازار می شوند. بزرگداشت او را بهانه کردیم تا به گفت و گو با او بپردازیم. همان طور که اشاره شد از این داستان نویس کشورمان پنج رمان آماده انتشار هست، البته به غیر از یکی از این رمان ها که به تازگی به آخر رسیده، کار چهار رمان دیگر بیش از یک دهه است که به اتمام رسیده ولی در پیچ و خم راهروهای اداره کتاب همچنان اسیر ممیزی و کسب مجوز مانده اند.

البته چهلتن این روزها قدری به انتشار کتاب هایش امیدوار شده، آیا که به تازگی دیداری با مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد داشته هست. او در همین رابطه گفت:«دو جلد از این پنج کتاب در ادامه سه گانه پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. عنوان هر دو این رمان ها در ارتباط با تحولات اجتماعی دوران معاصر هست. از این مجموعه بیش از یک دهه قبل «تهران، شهر بی آسمان» انتشار یافته است.» «تهران آخر الزمان» عنوان یکی از این دو کتاب است.

عصر امروز جمعی از اهالی فرهنگ و ادب گردهم می آیند تا سال ها فعالیت ادبی «امیرحسن چهلتن» را ذیل عنوان «شب چهلتن» گرامی بدارند؛ مردی که سطر به سطر نوشته هایش نشان

این کتاب تا حدودی به بحث مقابله کشور عزیزمان ایران و امریکا از سال 1303 می پردازد، زمانی که شروع آن همراه با کشته شدن یک امریکایی در کشورمان بود. او راجع به سومین رمان این مجموعه افزود: «تهران، خیابان انقلاب» هم عنوان کتاب دیگری است که در این سه گانه جای دارد، داستان این رمان راجع به پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از جنگ تحمیلی هست. گذشته از این دو جلد کتاب، «خوشنویس اصفهان» هم کتاب دیگری است که سال هاست در انتظار کسب مجوز آن هستم. این کتاب دوره تاریخی هشت ماهه ای را مشمول بر می شود که اصفهان در حکومت صفویه عنوان پایتختی کشور عزیزمان ایران را داشته است.»

چهلتن «طوطی سمج» را هم آماده انتشار دارد. این نوشته او نیز همچنان درآمیخته با تاریخ هست. ماجرای این رمان حول و حوش وقوع انقلاب رخ می دهد؛ زمانی که انقلابیون دست به مصادره منزل های وابستگان رژیم شاهنشاهی می زنند و در یکی از این کاخ ها، آنان به یک طوطی برمی خورند که یکسره «جاوید شاه» می گوید.

آن طور که چهلتن به ما گفت، ماجرای این طوطی واقعی هست، چنان که سال 57 حتی روزنامه ها نیز راجع به اش نوشتند. چهلتن داستان این طوطی را با تخیلات و اطلاعات تاریخی اش درآمیخته و نتیجه اش رمانی شده است که به محض کسب مجوز در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت. ولی پنجمین کتابی که از این نویسنده کشورمان آماده نشر شده، «محفل عاشقان ادبیات» هست. چهلتن راجع به این نوشته اش نیز گفت:«این رمان در رده آثار اتوبیوگرافی جای می گیرد. راوی جوانی دارد که جهت مخاطبان از نشست هایی می گوید که پدرش در منزل شخصی ارزش با مباحث ادبی برپا می کرده است.»

5 کتابم پشت سد ممیزی معطل مانده است / امیرحسن چهلتن

با وجود مشکلاتی که امیرحسن چهلتن از دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ارتباط منشتر شدن آثارش با آنها روبه رو شد رمان هایش همواره با اقبال مخاطبان روبه رو می شود؛ آنچنان که بعضی آثارش به زبانهایی همچون انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، سوئدی، عربی، ارمنی، ترکی، چینی و کردی ترجمه و انتشار یافته اند. اغلب آثاری که از چهلتن در دولت مدیر جمهوری پیشین کشورمان با مشکلاتی در تجدید نشر روبه رو می شدند، در دولت فعلی دوباره تجدید چاپ شده است اند. با این حال هنوز مسئله تجدید چاپ یکی- دو اثر وی حل نشده که «عشق و بانوی ناتمام» از جمله آنهاست. از بارزترین شاخصه های آثار امیرحسن چهلتن می توان به ردپای پررنگ تاریخ، تحولات اجتماعی و حتی جغرافیا در آنها اشاره کرد. چهلتن در پاسخ به این سؤال که توجه خاص او به این مباحث از علاقه مندی شخصی اش نشأت می گیرد یا از ضرورتی که در این زمینه احساس کرده گفت:«هیچ کدام، هر چند که علاقه مندی شخصی ام بی تأثیر نبوده هست. از توجه به تاریخ و تحولات اجتماعی به عنوان عناصری اثرگذار در جالب کردن آثارم بهره می گیرم.»

چهلتن در پاسخ به چرایی حضور پررنگ پایتخت کشور عزیزمان ایران در نوشته هایش تصریح کرد:«تهران شهر من هست، شهری که در آن متولد شده است ام و شصت سال از عمرم در آن سپری شده. آنقدر این شهر و فراتر از آن کشورم را دوست دارم که هیچگاه به سکونت دائمی در جایی غیر از کشور عزیزمان ایران فکر نکرده ام. بیداری و رؤیاهای من در این سرزمین بوده و هست، محال است بتوانم روزی آن را جهت هر لحظه ترک کنم. » او اعتقاد هست، تاریخ کشور عزیزمان ایران برخوردار از جنبه های دراماتیک متعددی است که مواد خام خوبی جهت داستان پردازی دراختیار نویسندگان قرار می دهد.

عصر امروز جمعی از اهالی فرهنگ و ادب گردهم می آیند تا سال ها فعالیت ادبی «امیرحسن چهلتن» را ذیل عنوان «شب چهلتن» گرامی بدارند؛ مردی که سطر به سطر نوشته هایش نشان

او راجع به اینکه آیا نویسندگان جوان امروز میل به چندانی به استفاده از این عنصرهای در تألیف آثارشان ندارند، گفت:«متأسفانه نویسندگان مان قدری در مطالعه و زیاد کردن اطلاعات تاریخی خود تنبل شده است اند. البته مسأله تنها کم دانشی آنان نیست، چراکه نگرانی از تیغ ممیزی هم می تواند مانعی در جهت تألیف این قبیل آثار باشد.»

او راجع به ارزیابی اش از اوضاع ادبیات داستانی در سال های اخیر تصریح کرد:«یکی از معضلات ادبیات داستانی امروز کشور را می توان رشد انبوهی از رمان های به اصطلاح آشپزخانه ای و آپارتمانی دانست.» چهلتن راجع به اینکه آیا بازار آثار تألیفی مان مملو از چنین کتاب هایی شده است هست، گفت:«وقتی نویسندگان تنها با تکیه بر تجربه محدود زیستی خود دست به خلق آثار ادبی بزنند نتیجه اش خلق داستان های اینچنینی می شود. » او یکی از بااهمیت ترین راهکارها در جهت اصلاح شرایط ادبیات و خلق آثار ارزشمند را از بین بردن سانسور و آزادی نویسندگان در تألیف کتاب می داند. به گفته چهلتن خلاقیت در محدودیت و ولی و اگرهای بسیار از میان می رود. گفتنی است که عصر امروز، ساعت هجده، «شب امیر حسن چهلتن» با حضور جمعی از اهالی کتاب و به همت مؤسسه فرهنگی هنری هفت اقلیم برگزار می شود.

بـــــرش

5 کتابم پشت سد ممیزی معطل مانده است / امیرحسن چهلتن

چهلتن علاوه بر نویسندگی، سابقه روزنامه نگاری هم دارد، او سال هاست در کنار تألیف رمان و مجموعه داستان، مقاله هایی جهت بعضی نشریات خارجی می نویسد. آثار او تا به امروز نامزد جوایزی همچون گلشیری و کتاب سال جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران شده است اند. از جمله فعالیت های ادبی چهلتن آن هم خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان می توان به حضور در جشنواره ادبی «سولوتورن در سوئیس»، شرکت در کنفرانس جهانی سازی در دانشگاه «مالمو سوئد»، صحبت در دانشگاه «زوریخ»، داستان خوانی در کشورهایی نظیر بلژیک و اتریش و همچنین شرکت در جشنواره ادبی «برلین» اشاره کرد. مجله آلمانی ZENIT از چهلتن به عنوان یکی از 10 نویسنده شرقی صاحب نفوذ در جامعه فرهنگی آلمان یاد کرده است.

روزنامه ایران

واژه های کلیدی: ایران | انتشار | داستان | داستان | انتشار کتاب | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog